Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Jestem członkiem
Centrum Mediacji Sądowych

cms.png


Najczęściej zadawane pytania

  • Czym jest mediacja sądowa? Mediacja ma za zadanie doprowadzić do zawarcia ugody między Tobą a Twoim przeciwnikiem.

    Mediacja, w odróżnieniu od postępowania pojednawczego, które ma miejsce wyłącznie przed wniesieniem pozwu lub wniosku do sądu, może być przeprowadzona także w trakcie postępowania. Ma ona za zadanie doprowadzić do zawarcia ugody między Tobą a Twoim przeciwnikiem. Mediacja może zostać podjęta na podstawie umowy stron albo postanowienia sądu. Nawet w tym ostatnim wypadku jest ona jednak dobrowolna, w związku z czym sprzeciw Twój lub Twojego przeciwnika uniemożliwi przeprowadzenie mediacji.

  • Jak wygląda mediacja? Postępowanie mediacyjne prowadzi bezstronny mediator, którym nie może być czynny zawodowo sędzia.

    Postępowanie mediacyjne prowadzi bezstronny mediator, którym nie może być czynny zawodowo sędzia. Ważne, żebyś wiedział, że postępowanie mediacyjne jest niejawne dla osób postronnych, a sam mediator ma obowiązek zachować w tajemnicy to, czego dowiedział się prowadząc mediację. Mediacja może trwać miesiąc, chyba że wraz z pozostałymi stronami postępowania złożysz wniosek o przedłużenie okresu mediacji. Mediacja kończy się zawarciem ugody. Należy również wiedzieć, że gdy mediacja się nie powiedzie, nie można w toku dalszego postępowania przed sądem powoływać się na ustępstwa lub propozycje ugodowe poczynione przez strony w trakcie mediacji. 

    Wypracowane w procesie mediacji porozumienie między stronami spisuję w formie ugody i już bez udziału stron przekazuję do sądu, który nadaje ugodzie klauzulę wykonalności a tym samym moc wyroku sądowego.

  • Gdzie ma zastosowanie mediacja? Mediacja może być stosowana w niemal każdym rodzaju konfliktu:

    Mediacja może być stosowana w niemal każdym rodzaju konfliktu:

    • rodzinnym, małżeńskim, pokoleniowym
    • towarzyskim, koleżeńskim, rówieśniczym
    • w sprawach spadkowych, majątkowych, cywilnych
    • pracowniczych, w administracji i sporach urzędowych
    • w sprawach gospodarczych
    • w sprawach karnych a także dotyczących nieletnich

     

    Wszędzie tam, gdzie w sytuacji konfliktu obie strony same nie mogą dojść do porozumienia, a ponadto wyrażają chęci do włączenia bezstronnej osoby, mającej pomóc w rozwiązaniu sporu – tam mediacja będzie miała zastosowanie.